Podatki marynarskie w pytaniach i odpowiedziach

Nie masz pewności? Zapytaj!

Podatki dla marynarzy w pytaniach i odpowiedziach

Nasi klienci często zadają pytania, które się powtarzają. Oznacza to, że duża część marynarzy ma podobno problemy. Nasi doświadczenie eksperci przez lata zbierają najczęściej zadawane pytania i starają się w prosty sposób odpowiedzieć na każde z nich.

Skontaktuj się z nami:

Nie żyj w niepewności. Umów się na krótkie spotkanie podczas, którego rozwiejemy wszelkie Twoje wątpliwości.

Klikając w poniższe pytania uzyskasz odpowiedzi na każde z nich:

Jakie dokumenty należy przygotować do złożenia deklaracji podatkowej?

Aby przygotować w Twoim imieniu PIT potrzebujemy:
1. wyciągu z rachunku bankowego obejmującego Twoje wynagrodzenie/pay slipów,
2. książeczki żeglarskiej obejmującej wpisy za dany rok wraz z jej pierwszą stroną,
3. pełnomocnictwa.
Indywidualnie ustalimy pozostałe kwestie co do sposobu rozliczenia, dochodu podlegającego rozliczeniu, czy ewentualnie przysługujących Ci ulg.

To na jakim formularzu musisz się rozliczyć uzależnione jest od tego jaki dochód osiągnąłeś w danym roku podatkowym. I tak np. PIT-36 wypełniają podatnicy, którzy zobowiązani byli do obliczenia wysokości zaliczki na podatek dochodowy i samodzielnego przekazania jej do Urzędu Skarbowego. PIT-37 wypełniają natomiast podatnicy, których przychody uzyskane w danym roku podatkowym zostały opodatkowane za pośrednictwem płatnika np. pracodawcy lub zleceniodawcy, który w trakcie roku obliczył i pobrał zaliczkę na podatek.

PIT-ZG stanowi załącznik do zeznania podatkowego (m.in. do PIT-36) i pozwala na rozliczenie zarobków uzyskanych zagranicą.

Inaczej wyłączenie z progresją jest metodą pozwalającą na uniknięcie podwójnego opodatkowania. Metoda stanowi, że dochód uzyskany za granicą przez podatnika jest zwolniony od podatku w kraju jego zamieszkania, jednakże dochód ten uwzględnia się przy obliczaniu stawki podatkowej zgodnie, z którą podatnik ma obowiązek rozliczyć podatek od dochodów podlegających opodatkowaniu w kraju jego zamieszkania.

Proporcjonalne odliczenie stanowi jedną z dwóch metod unikania podwójnego opodatkowania. Dzięki tej metodzie od należnego podatku odlicza się podatek zapłacony za granicą, jednakże odliczenie to możliwe jest tylko do wysokości podatku przypadającego proporcjonalnie na dochód uzyskany w obcym państwie.

Książeczka żeglarska stwierdza tożsamość jej posiadacza oraz przebieg pracy na statkach. Nadto, na jej podstawie możliwe jest obliczenie diet przysługujących Marynarzowi.

Payslip to inaczej odcinek płacowy zawierający informację m.in. o wysokości Twojego wynagrodzenia przed potrąceniami, indywidualnej kwocie wszelkich stałych odliczeń, wysokości zarobków netto.

W naszej ocenie dokumenty te mogą okazać się niezbędne po wielu latach. Tym samym rekomendujemy ich przechowywanie, aż do zakończenia kariery zawodowej. Na potrzeby podatkowe kontrakty i inne dokumenty Marynarz powinien przechowywać 6 lat.

Bandera określa przynależność państwową statku jak i jego charakter. W kwestii podatkowej zwykle pozostaje bez znaczenia.

Faktyczny zarząd statku to miejsce, z którego podejmowane są zasadnicze, kluczowe decyzje w zakresie działalności danej jednostki.

Rezydent podatkowy to osoba, która ma miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce.

Problemy z podatkami mogą uprzykrzyć Ci życie!

Nie zwlekaj - skontaktuj się z nami

Oddzwonimy do Ciebie tak szybko jak to będzie możliwe. Nasi specjaliści zbiorą od Ciebie niezbędne informacje i przedstawią gotowe rozwiązania.

    Najważniejsze podatkowe wieści

    Konwencja MLI - najnowsze informacje

    Sprawdź czy w ostatnim czasie nie pojawiły się jakieś nowe informacje na temat podatków dla marynarzy. Nasi specjaliści monitorują aktualny stan prawny i dzielą się swoimi spostrzeżeniami oraz najważniejszymi wiadomościami.

    Czy podatkowa ulga na dziecko obowiązuje również marynarzy?

    6 lutego 2021

    Czy marynarz kontrkatowy może skorzystać z Ulgi na dziecko? Jeżeli tak, to czy przysługuje one każdemu? W jakiej wysokości? Przeczytaj!

    1 procent podatku a podatki marynarskie

    1 lutego 2021

    Czy marynarz rozliczający swoje dochody przed polskim Urzędem Skarbowym ma możliwość wskazania osoby lub instytucji, która otrzyma 1 procent podatku?

    Ulga mieszkaniowa w podatku PIT – przedłużony termin

    30 grudnia 2020

    Ulga mieszkaniowa w PIT - Ministerstwo Finansów przedłużyło termin ulgi za rok 2018 do końca 2021 roku.