1 procent podatku

Czas składania zeznania podatkowego zbliża się wielkimi krokami. W tym celu pragniemy przybliżyć i wyjaśnić, jak działa możliwość przekazania 1 % swojego podatku.

Podatnicy składający PIT mogą przekazać 1 % swojego podatku na rzecz dowolnie wybranej organizacji pożytku publicznego.

Podatnik ma możliwość samodzielnego wyboru, komu konkretnie przekazana zostanie kwota pochodząca z jego zeznania rocznego.

Czy przekazując 1 % coś tracę?

Przekazując 1 procent podatnik nic nie traci. Jest to bowiem kwota, która trafiłaby do fiskusa.  Oznacza to, że przekazując 1 procent ani nic nie zyskujemy, ani nic nie tracimy. Korzyścią jest tu zapewne realny wpływ na to na co przeznaczone zostaną nasze podatki.

Kto może przekazać swój jeden procent?

Prawo to przysługuje każdemu kto rozlicza w danym roku podatkowym przychody podlegające opodatkowaniu, a które nie są zwolnione z podatku.

W jaki sposób przekazać 1 %?

W celu przekazania swojego podatku organizacji pożytku publicznego należy wypełnić w formularzu PIT dwa pola, które są do tego niezbędne, są to: numer KRS organizacji oraz przekazana kwota, która nie może przekroczyć 1 %.

W deklaracji PIT podatnik może także zaznaczyć, że chce przekazać swoje dane organizacji. Należy wówczas zaznaczyć pole, upoważniające organy skarbowe do przekazania informacji o podatniku oddającym 1%.

Podatnik może także wskazać konkretny cel, na który oddaje swój 1% podatku, np. na leczenie Zosi Iks, na rodzinę marynarza Igrek.

Z informacji przekazanych przez Ministerstwo wynika, że w 2020 r. Polacy przekazali organizacjom pożytku publicznego (OPP) blisko 900 mln zł. To o 25 mln zł więcej niż rok wcześniej i kolejny rekord w ramach wspierania OPP 1 proc. z deklaracji PIT.

Jeżeli masz problem z rozliczeniem swojego zeznania podatkowego skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści dołożą wszelkich starań, żeby Ci pomóc!

Agnieszk Budziło-Grześkowiak

Agnieszk Budziło-Grześkowiak

Agnieszka Budziło-Grześkowiak jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Gdańsku. W 2020 r. została członkiem Pomorskiej Izby Adwokackiej w Gdańsku i czynnie wykonuje zawód adwokata. Pomoc prawną marynarzom świadczy od 2013r. Doświadczenie zawodowe zdobywała w renomowanych trójmiejskich kancelariach radcowskich i adwokackich.

Skomentuj wpis