28 listopada 2020 r. przekazano Prezydentowi ustawę do podpisu. Oznacza to, że od dnia 01 stycznia 2021 r. obowiązywać będzie ustawa zmieniająca sposób korzystania z ulgi abolicyjnej. Przychody uzyskane po tej dacie rozliczane będą już na nowych zasadach.
Jak powyższe ma się do marynarzy? Czy abolicja względem marynarzy została zniesiona?
Na ten moment ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Zaktualizowane przepisy nakładają na marynarzy nowy warunek. Muszą oni bowiem wykonywać pracę lub świadczyć usługi poza terytorium lądowym państw.
Powyższy zapis może rodzić wiele problemów interpretacyjnych z uwagi na swoją niejasność. W naszej ocenie taki zapis pozwala na dowolność interpretacyjną ze strony organów podatkowych. Niejednokrotnie przekonaliśmy się o tym, że Urzędy Skarbowe w całej Polsce kwestionują fakt czy możliwość wykonywania transportu międzynarodowego przez różne jednostki.
Należy mieć jednak na względzie, że statek jest urządzeniem pływającym przeznaczonym lub używanym do żeglugi morskiej, tym samym osoby na nim pracujące świadczą swoje usługi poza terytorium lądowym państw. W naszej ocenie marynarze nadal będą mogli korzystać z ulgi abolicyjnej na dotychczasowych zasadach, co oznacza występowanie również z wnioskami o ograniczenie poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych za rok 2021. Niemniej jednak należy pamiętać o tym, że urzędnicy mogą kierować się wytycznymi ze strony Ministerstwa Finansów i kwestionować uprawnienia marynarzy do korzystania z ulgi abolicyjnej.
Zmiany w uldze abolicyjnej a rozliczenie marynarzy w 2021 roku.
Zeznania roczne PIT za rok 2020 składane do dnia 30 kwietnia 2021 r. rozliczane będą na dotychczasowych zasadach. Osoby uprawnione do skorzystania z ulgi abolicyjnej będą mogły z niej skorzystać bez zmian.
W razie wątpliwości zachęcamy do kontaktu w celu weryfikacji sytuacji podatkowej!
Przygotowaliśmy kompleksowe pakiety usług dla marynarzy.